Ilgiausios pasaulyje upės

Primary tabs

Daugiau rekordų: ČIA

topten.lt išrinko ilgiausias pasaulyje upes
  10.Lena – 4 400 km Penkta pagal ilgį Rusijos upė prasideda Baikalo kalnuose ir įteka į Laptevų jūrą (Arkties vandenynas). Upė augalų ir gyvūnų namais virsta tik keletui mėnesių per metus – visą likusį laiką ji būna užšalusi.
9. Amūras – 4 444 km Upės pradžia – Mongolijoje, tačiau didžiausia jos dalis teka per Rusiją, šiek tiek per Kiniją. Upė įteka į Ochotsko jūrą. Skalauja Komsomolsko, Nikolajevsko ir Chabarovsko (Rusijos miestai) krantus.
8. Kongas – 4 700 kmTai antra pagal ilgį Afrikos upė (po Nilo). Nemaža upės dalis yra pavirtusi į Zairo ir Kongo Respublikos sieną. Upė taip pat teka per Angolą, Zambiją, Kamerūną, Tanzaniją. Kongo plotis svyruoja maždaug nuo 1 iki 16 km.
7. Irtyšius – 5410 kmDar vienos tekančios Rusijoje upės pradžia - Altajaus kalnuose. Irtyšius įteka į Obės įlanką. Ši milžiniška upė neaplenkia ir tokių miestų kaip Novosibirskas, Barnaulas, Krasnojarskas. Upė apie pusę metų būna padengta ledu. Seniau Irtyšius garsėdavo žuvų gausa, tačiau dabar yra labai užterštas.
6. Chvangchė (Geltonoji upė) – 5464 km Chvangchė išteka iš Kunluno kalnyno Kinijoje ir įteka į Bohajaus įlanką (taip pat Kinijoje). Upė per amžius garsėjo ne tik kaip gyvybės šaltinis, bet ir mirties (užterštumas, potvyniai) šaltinis. Vienas potvynis 1931 m. nusinešė net vieną milijoną žmonių gyvybių. Miestai per kuriuos teka upė: Lanzhou, Kaifeng, Dzinanas.
5.Jenisejus – 5 539 kmIlgiausia Rusijos upė išsiraizgius nuo pietų iki šiaurės Sibiro. Jos pradžia – Mongolijos kalnuose, o įteka į Karos jūrą Rusijos šiaurėje. Didžiąją metų dalį Jenisejus yra užšalęs. Upė skalauja Krasnojarsko krantus.
4. Misisipė-Misūris - 6 275 km Misisipė, įskaitant Misūrį, yra ketvirta pagal ilgį pasaulio upė bei ilgiausia JAV upė. Misisipė gausi savo gyvūnija. Joje aptinkama 241 žuvies rūšis, 50 rūšių žinduolių, ir net apie 40% visų šalies migruojančių paukščių. Šiuo metu upe plaukioja daug komercinių laivų bei turistų. Prie Misisipės įsikūrę tokie miestai kaip Memfis ar Naujasis Orleanas, o upė savo kelionę baigia Meksikos įlankoje taip pat prie Naujojo Orleano.
3.Jangdzė – 6 300 km Jangdzė – ilgiausia tiek Kinijos tiek visos Azijos upė. Jangdzė labai svarbi ryžių augintojams – prie jos krantų yra vienos didžiausių ryžių plantacijų visame pasaulyje. Taip pat pati upė naudojama ir komerciniams tikslams (prekių pergabenimui ir pan.) Upė prasideda Tibete, o įteka į Rytų Kinijos jūrą, prie Šanchajaus.
 
2. Amazonė – 6 400 kmNors Amazonė ilgiausiųjų sąraše užima antrąją vietą, tačiau tai plačiausia ir vandeningiausia upė pasaulyje. Net 20 procentų upių vandenų, kurie patenka į vandenynus yra Amazonės vandenys. Nuo senovės kaip ir Nilas ši upė yra naudojama žemės ūkio ir transportavimo tikslais. Tai nepasikeitė iki šių dienų. Upei Amazonės vardą 1541 m. suteikė ispanų keliautojas Francisco de Orellana. Upės pradžia – Peru, o savo vagą baigia ties Atlanto vandenynu Brazilijoje.
1. Ilgiausia upė - Nilas - 6 650 km Nilas - ilgiausia ir garsiausia upė pasaulio istorijoje. Nilo upės delta yra daugelio gyvūnų namai (krokodilų, vėžlių, babuinų, antilopių, daugiau kaip 300 paukščių rūšių, žuvų ir pan.) Afrikos pasididžiavimas teka net per 9 šalis: Egiptą, Sudaną, Ugandą, Etiopiją, Zairą, Keniją,Tanzaniją, Ruandą, Burundį. Upės pavadinimas kilo nuo graikiško žodžio „Nelios“, kas reiškia „upės slėnis“. Upės šaltiniai yra Viktorijos ežeras Ugandoje bei Tanos ežeras Etipijoje. Nilas savo beveik 7000 km kelionę baigia įtekėdamas į Viduržemio jūrą ties Egiptu.

Facebook komentarai: